Nachrichten

مرد شماره دو گروه القاعده ، متهم حمله به سفارت‌خانه‌های ایالات متحده آمریکا ، ا ایران کشته می‌شود.

عبدالله احمد عبدالله ، با نام مستعار ابو محمد المصری ، در روز اهفتم وت سالگرد حمله به سفارت ، توسط دو موتورسوار مسلح دراب ن‌هن‌ه دخترش ، مریم بیوه‌ی حمزه ل لادن پسر اسامه بن لادن نیز ا این حمله کشته شد.

به گفته چهار نفر از مقامات ، این ترور توسط ماموران اسرائیلی و به ا ایالات متحده آمریکا صورت گرفته است. نقش ایالات متحده آمریکا ، که سال‌ها رفت‌و‌آمد‌های آقای المصری و دیگر عوامل القاعده در ایران را زیر نظر داشته ، در این حمله به خوبی مشخص نیست.

این قتل چنان با دسیسه‌های ژئوپلیتیک و عملیات جاسوسی ضد‌تروریسم صورت گرفت که آق آقای المصری در حد شایعه باقی ماند و هرگز هرگز تأیید. به دلایلی که هنوز هم ست است ، القاعده هرگز مرگ ا از رهبران برجسته خود را اعلام نکرد ، مقامات ایرانی آن را لاپوشانی کردند و هیچ کشوری ع ن مسئو

آقای المصری ، که حدود ۵۸ سال داشت ، ‌ ا از رهبران بنیانگذار گروه القاعده بود و تصور می‌شد ا از اخیر ا ایمن الظواهری ، ، این سازم بها ا.

ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا افبیآی اعلام کرد که در ازای دریافت هرگونه اطلاعات منجر به دستگیری او ده میلیون دلار جایزه در نظر گرفته شده و عکس او تا همین جمعه گذشته نیز در لیست تحت تعقیبترین افراد بود.

با توجه به دشمنی سرسخت بین ایران و القاعده هرگز انتظار نمی‌رفت او در ایران زندگی کند. Es geht darum,

به گفته مامات اطلاعاتی آمریکا ، آقای المصری از سال ۲۰۰۳ ا ایران در

المصری در یک شب تابستانی گرم حوالی ساعت ۹:۰۰ به همراه دخترش در نزدیکی خانه‌شان در خیابان پاسداران با یک خودروی رنو سدان ا مس مس مس مس مس مس مس مس آن‌ها با هفت‌تیر مجهز به صدا‌خفه‌کن پنج گلوله شلیک می‌کنند ؛ چهار گلوله از سمت راننده وارد ماشین می‌شوند ، گلوله پنجم هم به ماشینی در آن ا اصابت می‌کند.

پس از انتشار خبر تیراندازی ، رسانه‌های خبری رسمی ایران قربانیان این حادثه را حبیب داوود ، استاد تاریخ لبنانی ، و دختر ۲۷ س ه‌ شبکه خبر م‌تی‌ویم‌تی‌ویبنبنبنبننننونننننننستستستستستستستستستستستستستبهسپستستستستستستستستستستستنق

به نظر قابل قبول می‌آمد.

این قتل همزمان با انفجار‌های مکرر ا ایران ، افزایش تنش‌ها با ایالات متحده ، چند روز ا ازار مهیب در بندر بیروت و هفته پیش م م م م م م م م د بر اساس گمانهزنیها, این قتل با تحریکات غرب و با هدف اینکه ایران را پیش از صدور رأی شورای امنیت به واکنش شدید وادار کند صورت گرفته است.

این کشتار هدفمند توسط دو فرد مسلح با موتورسیکلت با شیوه یای قبلی دانشمندان هسته‌ای ایران به دست اسرائیلی‌ها همخوانی دارد. کشتن یک مقام حزب‌الله توسط اسرائیل ، سازمانی که خود با اسرائیل در ا است ، نیز منطقی به نظر می‌آمد. تنها نقطه کوری که باقی می‌ماند این است که اسرائیل آگاهانه از کشتن عوامل حزب‌الله اجتناب می‌کرده تا به درگیری‌های بیشتر دامن نزند.

واقعیت این است که اصلاً حبیب داوودی در کار نبود.

چندین لبنانی در روابط نزدیک با ایران در مورد و او و یا کشته ا اظهار بی‌اطلاعی کردند. در جستجوی رسانه‌های خبری لبنان گزارشی مبنی بر کشته شدن ا استاد تاریخ لبنانی در ایران در تابستان سال گذشته یافت نشد. یک محقق علمی با دسترسی به لیست تمامی اساتید تاریخ کشور نیز عدم وجود سابقه فردی به نام حبیب داوود را تایید کرد.

به گفته یکی از مقامات اطلاعاتی ، حبیب داوود نام مستعاری بود که مقامات ایرانی به آقای المصری داده بودند و شغل استادی وی تنها یک پوشش. در ماه اکتبر ، نبیل نعیم ، رهبر پیشین داد اسلامی مصر ، که یای المصری را دوستی قدیمی می‌خواند ، نیز همین را در ا ا الا عربستان سعودی تکرار کرد.

ممکن است ایران برای پنهان کردن این واقعیت که به دشمن ا ادعای خود پناه داده دلایل خوبی داشته باشد ، اما این‌که مقامات ایرانی اعده ق.

طبق اظهارات برخی از کارشناسان تروریسم ، نگه داشتن مقامات القاعده دراتهر می‌تواند جلوی فعالیت‌های این گروه در داخل ایران را بگیرد. به اعتقاد مقامات ضد‌تروریسم آمریکایی ، امکان دارد ایران برای اجرای عملیات علیه ایالات متحده ، دشمن مشترک آن‌ها ، اجازه اقامت در کشورشا راده ر.

این اولین بار نیست یر ایران با شبه‌نظامیان سنی متحد می‌شود. ایران سابقاً از حماس ، جهاد اسلامی فلسطین و طالبان نیز حمایت نموده است.

کالین پ. کلارک, تحلیلگر مبارزه با تروریسم در موسسه سوفان, گفت, «ایران در مواقع لزوم از فرقهگرایی به عنوان چماق استفاده میکند, اما وقتی منافع ایران در میان باشد, اختلافات بین سنی و شیعه را نادیده میگیرد. »

ایران مکرراً اِسکان دادن به مقامات القاعده را رد کرده است. در سال 2018 بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که به دلیل وجود مرزهای طولانی و نفوذپذیر با افغانستان است که تعدادی از اعضای گروه القاعده وارد ایران شدهاند, اما همگی بازداشت و به کشورهای متبوع خود بازگردانده شدند.

با این احوال ، مقامات اطلاعاتی غربی ادعا کردند که دولت ایران رهبران القاعده را در حبسانگی نگه داشته واز آز دی دی دی دی دی دی دی دی دی

بر اساس گزارش ضد‌تروریسم سازمان ملل متحد در ماه ژوئیه ، گرچه در ‌هال‌های اخیر گروه القاعده تحت‌الشعاع دولت اسلامی نوظهور قرار گرفتهاوم ماوم ماوم م وم

مقامات ایرانی به درخواست‌ها بابت توضیح این مقاله پاسخ ندادند. سخنگوی دفتر نخست سر اسرائیل و شورای امنیت ملی دولت ترامپ نیز از اظهار نظر ادر باره خودداری نمودند.

آقای المصری ، و سیف العدل که او نیز یک زمانی در ایران در بازداشت بود ا، اعضای قدیمی شورای مدیریت محرمانه گروه القاعده بودند. آن دو, همراه با حمزه بن لادن که داشت برای رهبری آیندهی سازمان آماده میشد, جزو گروهی از رهبران ارشد القاعده بودند که پس از حملات 11 سپتامبر در آمریکا مجبور شدند به افغانستان فرار کنند, اما در ایران پناه گرفتند.

. »وی در این سند به عنوان« رئیس آموزش پیشین »و« در همکاری نزدیک »با آقای العدل توصیف شده است.

به گفته گفتهارشناسان تروریسم ، حمزه ل لادن در ایران تحت تعلیم آقای المصری بوده است. حمزه بن لادن متعاقباً با دختر آقای المصری ، میریام ، ازدواج می‌کند.

علی سوفان ، مامور سابق اف‌بی‌آی و کارشناس القاعده در ااه‌ه‌ی »

یک دختر دیگر آقای المصری هم با ابوالخیر المصری (ارتباط فامیلی بین آن‌ها نبود) ، از اعضای شورای مدیریت ازدواج کرد. او در سال ۲۰۱۵ اجازه خروج از ایران را پیدا کرد و در لال ۲۰۱۷ ا احم حمله یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در سوریه سوریه کشته شد. او در آن زمان دومین مقام عالی‌رتبه گروه القاعده پس از آقای ظواهری بود.

حمزه و دیگر اعضای خانواده بن لادن در سال ۲۰۱۱ ا ازای آزادی دیپلمات ایرانی ربوده شده در پاکستان توسط دولت ایران آزاد شدند. سال گذشته ، کاخ سفید اعلام کرد که حمزه ل لادن در یک عملیات ضد‌تروریسم در منطقه ا افغانستان و پاکستان کشته شده است.

ابو محمد المصری در سال ۱۹۶۳ ا استان الغربیه در شمال مصر متولد شده بود. بر اساس اظهارنامه‌های ارائه‌شده در دادگا‌ه‌های قضایی ایالات متحده ا او جوانی بازیکن فوتبال حرفه‌ای لیگ برتر مصر مصر بود. او پس از حمله شوروی ا افغانستان در سال ۱۹۷۹ به جنبش دیادی می‌پیوندد که برای کمک به نیروهای افغان تشکیل شده بود.

۱۰ سال بعد که ز از منطقه عقب‌نشینی کرد ، مصر به یای المصری اجازه‌ی بازگشت نداد. او در افغانستان ماندگار شد و در نهایت در گروهی که بعدها به هسته کانونی القاعده تبدیل شد به اسامه بن لادن پیوست. در لیست ۱۷۰ بنیانگذار این گروه و او هفتمین نفر بود.

او در اوایل دهه ۱۹۹۰ همراه با بن لادن به خارطوم ، سودان ، سفر کرد و کار تشکیل سلول‌های نظامی را آغاز نمود. او همچنین به سومالی رفت تا به شبه‌نظامیان وفادار به محمد فرح عیدید ، فرمانده جنگ سومالی ، کمک کمک. در آنجا روش استفاده از راکتاندازهای دوشپرتاب برای سرنگون کردن هلیکوپترها را به چریکهای سومالی آموزش داد, آموزشی که در سال 1993 در نبرد موگادیشو طی حمله موسوم به سقوط شاهین سیاه برای پایین آوردن دو هلیکوپتر آمریکایی به کار برده شد.

یورام شوایتزر ، رئیس تروریسم مؤسسه مطالعات امنیت ملی در تل‌آویو ، گفت: «در و اااا او دانش و عزم راسخ را با خود به ارمغان آورد و از آن موقع در بخش عمدهای از عملیات این سازمان, خصوصا در آفریقا, شرکت داشت. »

مدت کوتاهی پس از نبرد موگادیشو ، ل لادن آقای المصری را مسئول برنامه‌ریزی عملیات علیه اهداف آمریکایی در آفریقا تعیین کرد. آن‌ها تصمیم گرفتند طی عملیاتی بزرگ و نمایشی ، مانند حملات ۱۱ سپتامبر که در سطح مالمللی مورد توجه قرار گرفت ، همزمان به دو هدف نسبتاً مستحکم در دو کشور جد گ جد

روز 7 اوت 1998 اندکی پس از ساعت 10.30 صبح دو کامیون پر از مواد منفجره مقابل سفارتخانههای آمریکا در نایروبی, کنیا, و دارالسلام, تانزانیا, توقف کردند. این انفجار‌ها به سوختن غیر‌نظامیان نزدیک به ل انفجار ، شکستن دیوار‌های ساختمان‌ها و خرد شدن شیشه‌ها تا چندین خیابان دورتر منجر گردیدند.

آقای المصری در سال ۲۰۰۰ به ا ا ز عضو عضوای ی القاعده تبدیل شد و ریاست آموزش نظامی این سازمان را بر عهده گرفت.

به گفته مقام اطلاعاتی سابق اسرائیل ، او کار نظارت بر عملیات آفریقا را ادامه داد و دستور ه ه مومب مومب س س ل س ل س س

تا سال ۲۰۰۳ آقای المصری جزو چندین ا القاعده بود که ا ایران گریختند. ظاهراً با وجود روابط خصمانه بین ایران و این گروه ، حداقل از دسترس آمریکایی‌ها خارج بودند.

آقای شوایتزر گفت ، «آن‌ها معتقد بودند که ا ایران دست ایالات متحده به آن‌ها نمی‌رسد. ضمناً ، احتمال شرکت رژیم ایران در معامله‌ای که می‌تواند برای خودشان هم گران تمام شود را بسیار ناچیز می‌دیدند. »

آقای المصری جزو معدود اعضای عالی‌رتبه این سازمان بود ز از عملیات تعقیب عاملان حمله ۱۱ سپتامبر و حملات دیگر توسط آمریکایی‌ها قسر در رفت. او و دیگر رهبران القاعده در اوایل ورودشان به ایران در حبس خانگی بودند.

ایران در ااا

رد پای آقای عبدالله کمرنگ شد م اما به گفته ا از مامات اطلاعاتی ، او تحت حمایت سپاه پاسداران و بعد وزارت اط ایر زندگی د او اجازه سفر به خارج از کشور را داشت و عمدتاً به افغانستان ، پاکستان و سوریه سوریه می‌کرد.

.

نیکولاس ج. راسموسن ، مدیر سابق موسسه ملی مبارزه با تروریسم ، گفت ، «در صورت ین این گفته ، فاف بین اعضای قدیمی القاعده و جهاد‌گرایان امروزی بیشتر خواهد شد. و این امر به تجزیه و تمرکززدایی جنبش القاعده کمک خواهد کرد. »

آدم گلدمن و اریک اشمیت از واشنگتن ، فرناز فصیحی از نیویورک و رونن ز از تل‌آویو گزارش نمودند. هویدا سعد از بیروت و جولین ای. بارنز از واشنگتن نیز به ین این گزارش کمک کردند.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu