BM, Nasibe Şemsai için ihlal kararı verdi: Türkiye İran’a iade etmemeli

BM, Nasibe Şemsai için ihlal kararı verdi: Türkiye İran’a iade etmemeli

İranlı bayan hakları savuncusu Nasibe Şemsai için hak ihlali kararı veren BM, Şemsai’nin Türkiye tarafından İran’a iade edilmesi durumunda …

İranlı bayan hakları savuncusu Nasibe Şemsai için hak ihlali kararı veren BM, Şemsai’nin Türkiye tarafından İran’a iade edilmesi durumunda milletlerarası hukukun ihlal edileceğini belirtti.

Erdeundleben.com

Ülkesinden Türkiye’ye kaçan ve geri iade edilmesi gündemde olan İranlı bayan hakları savunucusu Nasibe Şemsai için BM’den ‘iade edilmemeli’ kararı geldi.

İran’da bayanlara zarurî olarak başörtüsü taktırılmasına karşı protestolara katıldığı için 12 yıl mahpus cezası alan ve geçen yıl Mayıs ayında sonu yürüyerek geçip Türkiye’ye gelen Şemsai, Kasım 2020’de Türkiye’den ayrılmak üzereyken düzmece pasaport kullandığı gerekçesiyle tutuklandı. Yaklaşık bir ay Edirne Geri Gönderme Merkezi’nde tutulduktan sonra özgür bırakıldı.

Nasibe Şemsai’nin avukatı insan hakları hukukçusu Kurtuluş Baştimar, 14 Aralık 2020’de BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu’na hak ihlali başvurusu yaptı. Başvuruyu inceleyen Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Kümesi, “kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı”, “adil yargılanma hakkı” ve “ifade özgürlüğü hakkı”nın ihlal edildiğine hükmetti. Kararda İran’daki tutuklamaların hukuksuz olduğu ve Şemsai’nin İran’a iade edilmemesi gerektiği belirtildi.

Kararı Gazete Duvar’a pahalandıran insan hakları hukukçusu Kurtuluş Baştimar, “Tam beklediğimiz üzere bir karar” yorumunu yaptı: “Bizim için yaklaşık bir yıla uzanan bir süreç. Önemli hak ihlalleri var. Karar, İran’ın vermiş olduğu cezanın hukuk dışı olduğunu gösteriyor. İran’da resmi bir karar olmadan gözaltına alındığı ve tutuklandığı için Nasibe Hanım’ın kişi özgürlüğü ve hürriyeti hakkının ihlal edildiği belirtildi. Bir avukatla görüşmesi engellendiği için de aktif savunma ve adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmedildi.”

AYRIMCILIK YASAĞI İHLAL EDİLDİ

Kararda, bayan hakları savunucusu olduğu için tutuklanan Şemsai’ye 12 yıl ceza verilmesinin cinsiyet ayrımcılığına sebep olduğu ve ayrımcılık yasağını ihlal ettiği vurgulandı.

‘HEM TÜRKİYE HEM İRAN İÇİN BAĞLAYICI’

İnsan hakları hukukçusu Kurtuluş Baştimar, BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu’nun bundan sonraki sürecin takipçisi olacağını tabir ediyor: “Karar, hem İran hem Türkiye için bağlayıcıdır, milletlerarası hukuk normlarına nazaran verilmiş bir karardır. BM bundan sonra Şemsai’nin İran’a geri gönderilmemesi için takipler yapılacak.”

Baştimar, Şemsai’nin üçüncü bir ülkeye başvururken BM’nin verdiği kararla maruz kaldığı hukuksuzluğu belgeleyeceğini belirterek, “Haklarını koruyan ve önünü açan bir karar oldu” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın