Danimarka, sığınmacıların Avrupa dışına çıkarılmasına izin veren yasayı onayladı

Danimarka, sığınmacıların Avrupa dışına çıkarılmasına izin veren yasayı onayladı

Danimarka, sığınmacıların Avrupa dışına çıkarılmasına izin veren yasayı onayladı

Danimarka Parlamentosu, sığınmacıları iltica müracaatları kabul edilene kadar Avrupa dışında inşa edilen kamplarda kalmalarını öngören yasa …

Danimarka Parlamentosu, sığınmacıları iltica müracaatları kabul edilene kadar Avrupa dışında inşa edilen kamplarda kalmalarını öngören yasa tasarısını onayladı. Avrupa Birliği Kurulu ise yasanın AB hukukuna karşıt olduğunu bildirdi.

Erdeundleben.com-

Göçmenlerin Türkiye üzerinden Avrupa’ya aktığı 2015 sığınmacı krizinden etkilenen ülkelerden biri olan Danimarka, geçen haftalarda 94 Suriyeli sığınmacının oturma müsaadelerini iptal ederek dünyada bir unsur imza atmasının akabinde göçmen tersi yeni bir kararı daha parlamentodan geçirdi.

Yasa tasarısı, hükümeti oluşturan Toplumsal Demokrat Parti’nin yanı sıra sağ görüşlü partilerin de dayanağıyla 24 ‘hayır’a karşı 70 kabul oyuyla parlamentoda kabul edildi.

Buna nazaran Danimarka, göçmenlerin iltica müracaatları sonuçlanana dek onları AB dışındaki mülteci kamplarına gönderecek. 

Hükümet partisinin göçmenlik sözcüsü Rasmus Stoklund, DR kanalına yaptığı açıklamada, “Danimarka’ya iltica müracaatında bulunursanız, Avrupa dışındaki bir ülkeye geri gönderileceğinizi biliyor olacaksınız. Bu nedenle insanların Danimarka’da sığınma talebinde bulunmayı bırakacağını umuyoruz” diye konuştu.

Gündemde Afrika ülkeleri var

Stoklund, Danimarka’nın şimdi Avrupa dışında mülteci kampı kurmak için bir ülkeyle muahedeye varmadığını lakin müzakerelerin devam ettiğini söyledi. 

Nisan ayında, kendisi de Etiyopya göçmeni olan Danimarka’nın Göç Bakanı Mattias Tesfaye’nin Orta Afrika ülkesi Ruanda’ya ziyaretinde iki ülke ortasında sığınmacılar konusunda 2 mutabakat imzalanmıştı. Hükümetten bahisle ilgili açıklama yapılmazken kelam konusu muahedeler, göçmenlerin Afrika ülkelerine gönderilmesinin planlandığı yorumlarına neden olmuştu. 

AB’den ‘mümkün değil’ mesajı 

Avrupa Birliği’nin yürütme organı olan Avrupa Komitesi ise tasarı ile Danimarka’nın AB hukukuna alışılmamış davrandığını belirtti. Komisyon sözcüsü Adalbert Jahnz, “Sığınma taleplerinin dışarıdan yürütülmesi, hem sığınma prosedürlerine hem de şahsî güvenliğe erişim hakları konusunda temel dertler taşıyor. Yeni göç /sığınma mutabakatı kapsamında ve mevcut AB kuralları uyarınca mümkün değildir” dedi. 

‘Sorumsuz ve dayanışmadan yoksun’

Öte yandan aktivistler ve insan hakları örgütleri de Danimarka’nın yasa tasarısına karşı çıkıyor. 

Danimarka Mülteci Kurulu genel sekreteri Charlotte Slente, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Sığınmacıların taleplerini sürece koyma sorumluluğunu dışsallaştırma fikri hem sorumsuz hem de dayanışmadan yoksun” dedi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) de geçen ay Danimarka’nın göçmenlere karşı tutumlarının diğer ülkeleri de tetikleyebileceğini ve bunun ‘dibe yanlışsız bir yarış’ başlatacağı konusunda ihtarda bulundu. 

UNHCR Yüksek Komiser Yardımcısı Gillian Triggs, “Bu çeşit uygulamalar güvenlik ve muhafaza arayanların haklarını baltalıyor, onları şeytanlaştırıp cezalandırıyor ve hayatlarını riske atabiliyor” dedi.

Milyonlarca kişinin konutundan ve yurdundan olduğu Suriye savaşına koşut, Danimarka’da yaklaşık 35 bin Suriyeli sığınmacı yaşıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın