İlk kez Filistinlileri temsil eden bir parti, İsrail’de hükümete katılacak

İlk kez Filistinlileri temsil eden bir parti, İsrail’de hükümete katılacak

İlk kez Filistinlileri temsil eden bir parti, İsrail’de hükümete katılacak

İsrail’de birinci sefer bir Arap partisi, mevcut İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun rakipleri Yesh Atid (Gelecek Var) ile Yamina Partisi’nin …

İsrail’de birinci sefer bir Arap partisi, mevcut İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun rakipleri Yesh Atid (Gelecek Var) ile Yamina Partisi’nin liderliğindeki muhalefet partilerinin kurmakta anlaştığı hükümete katılacak.

Erdeundleben.com-

İsrail vatandaşı Filistinliler tarafından kurulan Filistin 1948 İslami Hareketi’nin güney kanadının siyasi uzantısı olan ve İsrail Meclisinde 4 milletvekili bulunan Birleşik Arap Listesi (Ra’am) başkanı Mansur Abbas, 8 partiden oluşacak koalisyon hükümetine katılmak için imza attı. Hükümetin güvenoyu alması durumunda, Ra’am da hükümette yer almış olacak.

Mansur, İsrail Kamu Yayın Kuruluşuna (KAN) yaptığı açıklamada, koalisyon hükümetinin kurulmasıyla ilgili muahedenin bilhassa Negev bölgesindeki Arapların faydasına birçok unsur içerdiğini ve büyük bütçe tahsisleri olduğunu söyledi. Birinci sefer bir Arap partisinin, hükümete katılacağını belirten Mansur, “Zor bir karardı. Pek çok tartışma var lakin biz hükümetin kurulması için düzgün bir fırsat olduğuna inanıyoruz” dedi.

Ra’am’dan yapılan yazılı açıklamada ise Arapların yarına olacak büyük ve geniş kazanımlar karşılığında tarihi bir mutabakat imzalandığı değerlendirmesi yapıldı. Koalisyon mutabakatının unsurlarına ait bilgi verilen açıklamada, İsrail Meclisinin 2017’de çıkardığı ve Araplara ilişkin konutların yıkım sürecini hızlandırmayı amaçlayan maddede 120 gün içinde değişiklik yapılmasının öngörüldüğü tabir edildi.

Muahede unsurları ortasında ayrıyeten, Ra’am’ın Meclis İçişleri Komitesi ile Arap İşleri Komitesi başkanlıkları ve Meclis Lider Yardımcılığı durumunu üstlenmesi yer alıyor. Birebir biçimde hükümetin kurulmasından sonraki 45 gün içinde Negev’deki 3 Arap köyünün, 9 ay içinde de öbür köylerin tanınması öngörülüyor.

Netanyahu’yu koltuğundan edecek koalisyon hükümetinin kurulabilmesi için en geç 14 Haziran’a kadar inanç oyu alıp yemin etmesi gerekiyor.

Koalisyon hükümeti kurulursa Netanyahu’nun 12 yıllık başbakanlığı sonlanacak

Bennett-Lapid liderliğindeki koalisyon hükümeti belirtilen müddette Meclis’te itimat oyu alırsa, İsrail’de Mart 2009’dan bu yana başbakanlık koltuğuna oturan Netanyahu periyodu bitecek.

İsrail’de koalisyon hükümetini kurmak için 61 milletvekiline muhtaçlık duyulurken, kelam konusu koalisyonda yer almayı kabul eden partilerin toplam milletvekili sayısı 62.

Fakat Yamina Partisinin milletvekili Nir Orbach, Lapid ile yapılacak koalisyona itimat oyu vermeyeceğini açıklamıştı. Orbach’ın yanı sıra koalisyonu kurmakta anlaşan partilerden bir diğer milletvekilinin daha itimat oyuna dayanak vermemesi halinde kelam konusu hükümet kâfi sayıya ulaşamıyor. Bu nedenle koalisyon hükümetinin kurulduğuna şimdi kesin gözüyle bakılmıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın