İngiliz Kraliyet ailesi Türkiye’den sipariş ediyor: Kilosu 50 lira!

İngiliz Kraliyet ailesi Türkiye’den sipariş ediyor: Kilosu 50 lira!

Bu yıl 36’ncısı düzenlenen en âlâ kiraz müsabakasında, çay bardağının boğumundan girmeyen şampiyon kirazlar muhakkak oldu. Ziraat 900 …

Bu yıl 36’ncısı düzenlenen en âlâ kiraz müsabakasında, çay bardağının boğumundan girmeyen şampiyon kirazlar muhakkak oldu. Ziraat 900 kategorisinde Ahmet Aksoy’un kirazı, başka cinsler kategorisinde ise Mücahit Şen’in kirazı birinci oldu.

Erdeundleben.com

Lapseki Belediyesi, bu yıl koronavirüs önlemleri kapsamında kiraz şenliğini iptal etti. Lakin üreticilerin teşvik edilmesi için en âlâ kiraz yarışı yapıldı. Ziraat 900 kategorisinde 19, öteki çeşitler kategorisinde ise 15 olmak üzere müsabakaya toplam 34 üretici katıldı. Belediye hizmet binasında kurulan standa üreticiler tarafından kasalarla getirilen kirazların ambalajları da beğeni gördü. Çiçekler ve yapraklarla süslenen kirazlar, heyet karşısına çıktı.

HEYET SEÇİMDE ZORLANDI

Heyette yer alan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Murat Şeker, Lapseki Meslek Yüksekokulu (MYO) Prof. Dr. Gıyasettin Çiçek, Doç. Dr. Neslihan Ekinci, Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Sakaldaş, Dr. Öğretim Üyesi Sefa Polatöz, Ögretim Vazifelisi Mustafa Onur Ünal, Sevinç Yılmaz, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Araştırma Vazifelisi Dr. Mehmet Ali Gündoğdu, İlçe Tarım Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Kaçan ambalaj, meyve tartısı, şeker oranı, sap kalitesi ve tat kriterlerine nazaran puanlama yaptı. Çay bardağının boğumundan girmeyen irilikteki kirazlar, jüriyi seçim yapmakta zorladı.

​Yarışma sonunda Ziraat 900 kategorisinde birinci olan Ahmet Aksoy’a 4 bin TL, ikinci Orhan Aktuğ’a 2 bin 500 TL, üçüncü Hasan Kerem Doğan’a 1500 TL, dördüncü Mehmet Şen’e bin TL ve beşinci Yağmur Pekşen’e 750 TL ödül verildi. Başka cinsler kategorisinin birincisi Mücahit Şen 4 bin TL, ikinci Mustafa Gündüz 2 bin 500 TL, üçüncü Emine Oktay bin 500 TL, dördüncü Fatma Okutucu bin TL ve beşinci Hasan Dilara Gündör 750 TL mükafatın sahibi oldu.

‘AMAÇ LAPSEKİ’DEKİ ÜRETİCİNİN KİRAZININ TANITILMASI’

Lapseki Belediye Lideri AK Parti’li Eyüp Yılmaz, yarışa katılan üreticilere teşekkür ederek, “35 üreticimiz kiraz müsabakasına katıldı. Müsabakayı iki kategoride Lapseki’de düzenliyoruz. Kirazlar Ziraat 900 dediğimiz bir de başka çeşitler olarak bunlar 2 çeşitte bedellendiriliyor. Bu sene üreticilerimizi teşvik etmek için kiraz şenliği düzenledik. İnşallah gelecek yıllarda daha farklı kutlamalar gerçekleştiririz. Buradaki bütün hedefimiz Lapseki’deki üreticinin kirazının tanıtılması ve pazar bulması bizim için çok kıymetli. Bu kiraz yarışını da üreticilerimize dayanak için yapıyoruz. Burada dereceye giren kirazlarımızı daha evvelki yıllarda olduğu üzere Cumhurbaşkanımıza ulaştıracağız. Lapseki kirazının tanıtımı için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

KAYNAK: DHA

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın