İsrail Başbakanı Netanyahu koalisyon hükümetini kuramadı

İsrail Başbakanı Netanyahu koalisyon hükümetini kuramadı

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, kâfi dayanağı bulamadığı için koalisyon hükümetini kurmakta başarısız oldu.Erdeundleben.com-Cumhurbaşkanı …

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, kâfi dayanağı bulamadığı için koalisyon hükümetini kurmakta başarısız oldu.

Erdeundleben.com-

Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’in Netanyahu’ya koalisyon hükümetini kurmak için verdiği 28 günlük yasal mühlet, gece yarısında sona erdi.

Koalisyon hükümetini kuramayan Netanyahu, vazifesi Cumhurbaşkanı Rivlin’e iade etti.

Rivlin, Twitter hesabından paylaştığı iletide, Netanyahu’nun, koalisyon hükümeti kuramadığı konusunda kendisini gece yarısından evvel bilgilendirdiğini belirtti.

Rivlin’in adımı merak ediliyor

Cumhurbaşkanı Rivlin’in, koalisyonu kurma misyonu için yeni bir isim mi belirleyeceği yoksa kelam konusu misyonu meclise mi göndereceği şimdi bilinmiyor.

Mahallî basında çıkan haberlerde, Rivlin’in koalisyonu kurma vazifesini Netanyahu’nun rakibi ve Yesh Atid (Gelecek Var) Partisi Önderi Yair Lapid yahut Yamina Partisi Önderi Naftali Bennett’e verebileceği lisana getiriliyor.

Lapid yahut Bennett görevlendirilse de her iki ismin de koalisyonu kurmak için kâfi takviyesi bulmakta epey zorlanacağı tabir ediliyor.

İsrail’de 23 Mart’ta yapılan seçimlerde hiçbir parti, hükümeti kurmak için gerekli Meclis salt çoğunluğu olan 61 milletvekiline ulaşamamıştı.

Netanyahu ve ona takviye vereceklerini açıklayan partiler 52, Netanyahu aksisi blok ise 57 milletvekilinde kalmıştı.

Mecliste 7 sandalyesi bulunan Bennett’in partisi Yamina ile 4 milletvekiline sahip Ortak Arap Listesi her iki blokun da kesin olarak içinde yer almadı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın