İsveç’de iki okulun, öğrencilerini Onur Yürüyüşü ve iklim değişikliği etkinliklerine katılmaya zorladığı iddia edildi

İsveç’de iki okulun, öğrencilerini Onur Yürüyüşü ve iklim değişikliği etkinliklerine katılmaya zorladığı iddia edildi

İsveç’de iki okulun, öğrencilerini Onur Yürüyüşü ve iklim değişikliği etkinliklerine katılmaya zorladığı iddia edildi

İsveç Adalet Ombudsmanı, ülkedeki iki okulun öğrencilerini onur yürüyüşü ve iklim protestosu da dahil olmak üzere bir dizi aktifliğe katılmaya …

İsveç Adalet Ombudsmanı, ülkedeki iki okulun öğrencilerini onur yürüyüşü ve iklim protestosu da dahil olmak üzere bir dizi aktifliğe katılmaya zorlamakla suçladı ve bu faaliyetlerin siyasi içerikli olduğunu belirtti. Okul idareleri tezleri reddederek, aktifliklerin siyasi olmadığını, temel pahaları destekleyen çalışmalar olduğunu savundu.

Erdeundleben.com-

Genç aktivist Greta Thunberg’in iklim aksiyonlarıyla özdeşleşen İsveç’te bir okul öğrencilerini mecburî olarak iklim değişikliğiyle ilgili bir faaliyete iştirake zorlamakla suçlanıyor. Suçlama yöneltilen bir başka okulun ise Onur Yürüyüşü aktifliğine zarurî iştirak koşulu getirdiği belirtiliyor. 

İsveç gazetesi Nyheter Idag’da yer alan habere nazaran, kamu çalışanlarının maddelere uymasını sağlamak için hükümet tarafından atanan Adalet Ombudsmanı, ülkedeki iki okulu öğrencilerini 2019’da gerçekleşen ‘siyasi içerikli etkinliklere katılmaya zorlamakla’ suçladı. 

Ombudsman tarafından yapılan açıklamada Växjö kentinde bulunan Pilbäcksskolan Okulu’nun, öğrencilerini Onur Yürüyüşü aktifliğine iştiraklerini mecburî kıldığı belirtildi. Açıklamada ismi geçen Umeå şehrindeki Västangård Okulu’nun ise iklim değişikliği temasıyla gerçekleştirdiği aktifliğe zarurî iştirak kuralı getirdiği söz edildi. 

Şikayet dilekçesinde, şovların olağan okul çalışmalarının bir modülü üzere gösterildiği, kimi öğrencilerin katılmayı istemeseler bile aktifliğe gittiklerini ve ortamı terk etme konusunda tereddüt yaşadıklarını yazdı. Ombudsman dilekçede, “Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, öğrencilerin aktifliğe katılmaya zorlandıklarının düşünülebileceğine inanıyorum” diye yazdı ve veliler ile öğrencilerin tabirlerinin de bu tarafta olduğu belirtildi. 

Västangård Okulu’nun aktifliğine yönelik Umeå belediyesinin Okul Öncesi ve İlkokul Komitesi tarafından yapılan savunmada ise faaliyetlerin siyasi şov olarak nitelendirilemeyeceği vurguladı ve iştirak mecburiliği kaidesi koşulmadığı belirtildi. 

Västangård Okulu’nun müfettişliğe de bildirildiğinin lakin mevzuya ait soruşturma başlatılmadığı öğrenildi. 

Växjö belediyesindeki Eğitim Komitesi ise, insan hakları eşitliği teması kapsamında düzenlenen Onur Yürüyüşü aktifliğinin ‘temel pahaları destekleyen bir çalışma’ olduğunu vurguladı. 

Ombudsman, her iki olayda da okul idarelerinin eleştirilmesi gerektiğini, lakin buna karşın rastgele bir disiplin cezası uygulanmadığını tabir etti.  

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Katılım Okul Zorunlu

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın