Kiriyenko: Rusya’daki yabancı ajanlarla ilgili mevzuat ABD’dekinden daha liberal

Kiriyenko: Rusya’daki yabancı ajanlarla ilgili mevzuat ABD’dekinden daha liberal

Kiriyenko: Rusya’daki yabancı ajanlarla ilgili mevzuat ABD’dekinden daha liberal

Rusya Devlet Başkanlığı Yönetimi Lider Yardımcısı Sergey Kiriyenko, Rusya’daki yabancı casuslarla ilgili mevzuatın ABD’dekinden daha liberal …

Rusya Devlet Başkanlığı Yönetimi Lider Yardımcısı Sergey Kiriyenko, Rusya’daki yabancı casuslarla ilgili mevzuatın ABD’dekinden daha liberal olduğunu söz etti.

Erdeundleben.com-

St. Petersburg İktisat Forumu (SPIEF) çerçevesinde gazetecilere konuşan Kirienko, “Rusya’daki yabancı casuslarla ilgili mevzuatın ABD’dekinden çok daha liberal olduğuna dikkat çekmek isterim” dedi.

Zaharova, ayrımcılık yapıldığı suçlamalarını reddetti

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise forum kapsamında verilen bir iş kahvaltısında Moskova’nın, Rusya’da yabancı casus kanunu kapsamına giren basın kuruluşları konusunda ayrımcılık yapıldığı suçlamalarını reddettiğini vurguladı. Zaharova, kelam konusu yasanın ABD’nin hareketlerine karşılık olarak getirildiğini hatırlattı.

Rusya’da yabancı ülkelerden yahut kuruluşlardan finansal takviye alan basın kuruluşlarına yönelik ‘yabancı ajan’ statüsü ile ilgili düzenleme 2017’de getirildi. Bu düzenleme ABD’nin RT America ve Sputnik’in ABD’deki partnerlerini ‘yabancı ajan’ olarak tanımasının akabinde gelmişti.

Rusya’da yurtdışından finanse edilen siyasi faaliyetler yürüten, ‘yabancı ajan’ olarak tanınan kişi ve kuruluşların aksiyonlarını düzenleyen yasa da Aralık 2020’de kabul edildi. Yasa ile siyasi faaliyetler yürütmek için yurtdışından finansal edilen bireylerin ‘yabancı ajan’ olarak tanınması öngörülüyor.

ABD’deki ilgili yasanın geçmişi ise çok eskiye dayanıyor. Kısaca FARA olarak isimlendirilen Yabancı Casuslar Kayıt Yasası (Foreign Agents Registration Act) uyarınca Rus RT ve Sputnik kanalları yabancı casus olarak kaydedilmişti.

ABD’deki FARA Yasası, 1938 yılında yürürlüğe girmişti. 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Rusya Yabancı Ajan Yasa

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın