Kovid-19 kısıtlamalarının sona erdiği İspanya’da ilk haftasonu: Polis 9 bin kişilik kalabalığı dağıttı

Kovid-19 kısıtlamalarının sona erdiği İspanya’da ilk haftasonu: Polis 9 bin kişilik kalabalığı dağıttı

Kovid-19 kısıtlamalarının sona erdiği İspanya’da ilk haftasonu: Polis 9 bin kişilik kalabalığı dağıttı

İspanya’da koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan fevkalâde halin sona ermesinin akabinde birinci haftasonu Barcelona’da meydanlara 9 binden …

İspanya’da koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan fevkalâde halin sona ermesinin akabinde birinci haftasonu Barcelona’da meydanlara 9 binden fazla kişi akın etti. Polis, çok kalabalıklaşma nedeniyle kümeleri dağıttığını açıkladı.

Erdeundleben.com-

İspanya’da Kovid-19 nedeniyle 25 Ekim 2020’den bu yana uygulanan harikulâde hal 9 Mayıs’ta sona erdi. 

Ülkede harikulâde hal devrinde uygulanan hür dolanım kısıtlamaları, gece sokağa çıkma ve misafirliğe gitme yasağı ile bar ve restoranlara getirilen müşteri kısıtlamalarının kaldırılmasının akabinde gelen birinci hafta sonunda binlerce kişi kendini eğlenmek için dışarı attı. 

Sol koalisyon hükümetinin aldığı kararla olağanüstü hal uygulamasının yaklaşık 7 ay sonra sona ermesiyle Barcelona’da vatandaşlar, kent merkezlerine ve kıyılarda cümbüşler düzenledi.

İspanya polisi, pazar günü yaklaşık 9 bin kişiyi toplumsal uzaklık kurallarına uymadıkları için dağıttıklarını ve meydanları boşalttıklarını açıkladı. 

Kültür bakanından ‘sosyal mesafe’ uyarısı​

Madrid’deki bir aktiflikte konuşan Kültür Bakanı José Manuel Rodríguez Uribes, gençleri toplumsal aralık kurallarına uymaya devam etmeye çağırdı. Uribes, “Kısıtlamayla yaşamış olmanın ve dışarı çıkma gereksiniminin ne manaya geldiğini biliyorum, fakat eğlenirken güvenlik tedbirlerine hürmet göstermeye devam etmenizi rica ediyorum” dedi. 

Öte yandan, kısıtlamaların kalkmasıyla turizmde de hareketlenme kaydedildi. Güneydoğu tatil beldesi Benidorm’daki otel rezervasyonlarının yüzde 60′ yükseldiği belirtildi. 

İspanya Sıhhat Bakanlığı’nın cuma günkü datalarına nazaran, salgının başından beri ülkede 79 bin 339 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybederken, toplam 3.6 milyon olay kaydedildi. Nüfusun üçte birine ise en az bir doz Kovid-19 aşısı yapıldı. 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın