Kurz: Avrupa’da barış ancak Rusya ile birlikte mümkün

Kurz: Avrupa’da barış ancak Rusya ile birlikte mümkün

Kurz: Avrupa’da barış ancak Rusya ile birlikte mümkün

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, St. Petersburg İktisat Forumu (SPIEF) çerçevesinde verdiği röportajda Avrupa’da barışın fakat Rusya ile …

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, St. Petersburg İktisat Forumu (SPIEF) çerçevesinde verdiği röportajda Avrupa’da barışın fakat Rusya ile diyalog kurulması halinde mümkün olduğunu söyledi.

Erdeundleben.com-

SPIEF kapsamında Rus basınına konuşan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, fikir ayrılıklarına karşın AB ile Rusya ortasında işbirliği alanlarının olduğunu tabir etti.

İklim değişikliği ve nükleer silahların yayılmasını tedbire bahislerini tarafların işbirliği yaptığı en önemli alanlar olarak sıralayan Kurz, “Gelecekte farklılıkları açıkça tartışmak, birebir vakitte ortak yarar sağlayan alanlarda işbirliği yapmak da mümkün olmalı. Nihayetinde, ki bu benim için muhakkak açık, Avrupa’da barış lakin Rusya ile birlikte sağlanabilir, Rusya’ya karşı değil” tabirlerini kullandı.

Rusya’nın AB’nin en değerli ticari partnerlerinden biri olduğunu belirten Kurz, bugün Rusya pazarında, iki ülkede de istihdam sağlayan yaklaşık 600 Avusturyalı şirketin faaliyet gösterdiğini söz etti.

Kurz, ihracat ve istihdam yaratılmasına odaklı iktisat alanında bağlantıların canlandırılmasının en önemli gayeleri olduğunu kaydetti.

Avusturyalı OMV petrol ve doğalgaz şirketinin katkılarıyla uygulanan Kuzey Akımı-2 doğalgaz boru çizgisi projesinin inşasına değinen Kurz, ABD tarafından projede yer alan şirketlere karşı bir tehdidin gelmemesinden memnuniyet duyduğunu söyledi.

Kurz, şunları lisana getirdi:

“Almanya üzere biz de Kuzey Akımı-2’yi desteklemeye devam ediyoruz, çünkü bu proje bizim ekonomik çıkarlarımızı karşılıyor. Kuzey Akımı-2 güç tedarik güzergahlarımızın çeşitlendirilmesine ve böylelikle Avrupa’da güç güvenliğinin sağlanmasına hizmet ediyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Alan Kurz Rus

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın