Lübnan Mahkemesi, eski Başbakan Hariri suikastçısının davasını finansman sıkıntısı nedeniyle erteledi

Lübnan Mahkemesi, eski Başbakan Hariri suikastçısının davasını finansman sıkıntısı nedeniyle erteledi

Lübnan Mahkemesi, eski Başbakan Hariri suikastçısının davasını finansman sıkıntısı nedeniyle erteledi

Hollanda’daki Birleşmiş Milletler (BM) takviyeli Lübnan Mahkemesi yargıçları, 2005 yılında Başbakan Refik Hariri’ye düzenlenen suikasttan karar …

Hollanda’daki Birleşmiş Milletler (BM) takviyeli Lübnan Mahkemesi yargıçları, 2005 yılında Başbakan Refik Hariri’ye düzenlenen suikasttan karar giyen sanığa karşı açılan yeni davayı, mahkemenin parasının bitmesi sebebiyle erteleme kararı aldı. Yüzde 49’u Lübnan hükümeti tarafından fonlanan mahkeme, temmuz ayında kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.

Erdeundleben.com-

Geçen yıl Lahey‘deki BM takviyeli Lübnan Mahkemesi, Lübnan Hizbullahı‘nın eski bir üyesi olan Salim Cemil Ayyaş‘a, Lübnan Başbakanı Refik Hariri ve 21 kişiyi öldüren bombalama olayı davasında mahkumiyet kararı verdi.

​​Sanık Ayyaş’ın 2004-2005 yıllarında Lübnanlı siyasetçilere yönelik öbür bir suikast ve diğer ataklardan yargılandığı ikinci bir davanın 16 Haziran’da başlaması gerekiyordu.

Lakin Perşembe günü mahkemenin internet sitesinde yayınlanan bir kararda yargıçlar, ‘kaynak yetersizliği nedeniyle temmuz ayında sona ermesi yüksek bir ihtimal olan davaya haziranda başlamanın yararsız olduğunu düşünerek’ davayı iptal ettiklerini açıkladılar.

Bu haftanın başlarında Lübnan mahkemesinin, fon ıstırabı çözülmezse temmuzdan sonra kapanmak zorunda kalacağı duyuruldu.

Geçen hafta Reuters tarafından yayınlanan özel bir rapor, yüzde 51’i istekli katkılarla ve yüzde 49’u Lübnan hükümeti tarafından finanse edilen mahkemenin parasının tükendiğini ortaya koymuştu.

Dünya Bankası’nın son vakitlerde kaydettiği sayılara göre Lübnan, tarihinin en berbat ekonomik krizlerinden birini yaşıyor. Ülkedeki siyasi atmosfer de bir belirsizliğe işaret ederken, suikasta kurban giden Hariri’nin oğlu eski Başbakan Saad Hariri’nin önümüzdeki seçimlerde de başbakanlığa aday olacağına kesin gözüyle bakılıyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Lübnan

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın