Novak: Kuzey Akım 2’nin tamamlanmasına yaklaşık 100 kilometre kaldı

Novak: Kuzey Akım 2’nin tamamlanmasına yaklaşık 100 kilometre kaldı

Novak: Kuzey Akım 2’nin tamamlanmasına yaklaşık 100 kilometre kaldı

Kuzey Akım 2 doğalgaz boru çizgisi projesinin üretim çalışmalarının 2021 sonuna kadar tamamlanacağını belirten Rusya Başbakan Yardımcısı …

Kuzey Akım 2 doğalgaz boru çizgisi projesinin üretim çalışmalarının 2021 sonuna kadar tamamlanacağını belirten Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, geriye yaklaşık 100 kilometrelik bir kısmın kaldığını söz etti.

Erdeundleben.com-

St. Petersburg Memleketler arası İktisat Forumu (SPIEF) kapsamında düzenlenen bir panelde konuşan Novak,Çalışmalar durmadı, operatör şirket bu projeye katılan firmalarla birlikte projeyi uygulamaya devam ediyor. Tahminen de bu yılın sonuna hakikat bu çalışmanın tamamlanacağını umuyoruz. Projenin bitmesine yaklaşık 100 kilometre kaldı” dedi.

ABD tarafının projeye müdahale etmemesi konusunda bir mutabakat olup olmadığı sorusu karşısında Novak, “Bu, AB ile ABD ortasındaki bir husus, bu seviyede istişareler yapıldığını görüyoruz” karşılığını verdi.

ABD’nin yaptırımları geri çekmesi Putin’i mutlu etti

20 Mayıs’ta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Alman Nord Stream 2 AG şirketi ve şirketin CEO’su Mathias Warnig’in projeye yönelik yaptırımlardan muaf tutulduğunu açıklamıştı.

Evvelki gün Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in ABD’nin Kuzey Akım 2’ye yaptırım uygulamaktan vazgeçmesini memnuniyetle karşıladığını söylemişti.

Peskov’dan Ukrayna’nın ‘transit’ kaygılarını azaltacak açıklama

Kuzey Akım-2 projesinin inşası nedeniyle Ukrayna, kendi toprakları üzerinden gaz transitinin sonlanacağından ve değerli bir gelir kaybı yaşayacağından tasa duyuyor.

Peskov, Kuzey Akım-2 projesi nedeniyle sıkça gündeme gelen Rusya ile Ukrayna ortasındaki gaz transit muahedesinin yürürlükte olduğunu ve Moskova’nın mutabakatın mühleti dolduktan sonra bu güzergahtan vazgeçme niyetinde olmadığını belirtmişti.

Moskova ve Kiev, Aralık 2019’da bir muahede paketi imzalanmış olup bu kapsamda 5 yıllık transit mukavelesi hala yürürlükte. Buna nazaran Gazprom, birinci yıl 65 milyar metreküp, sonraki 4 yılda 40’ar milyar metreküp gaz transit etmeyi taahhüt etmişti.

Kuzey Akım 2 boru sınırı projesi

Toplam maliyeti 10 milyar avro civarında olması beklenen Kuzey Akım 2 projesiyle yılda 55 milyar metreküplük Rus gazının Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya sevk edilmesi planlanıyor.

ABD, Ukrayna, Polonya ile Baltık ülkelerinin inşasına karşı çıktığı projenin ortakları ortasında proje sahibi Gazprom’un yanı sıra Shell, OMV, Engie, Uniper ve Wintershall üzere şirketler yer alıyor.

1 Nisan’da yapılan açıklamada, Rus güç şirketi Gazprom’un, Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Projesi’nin yüzde 95’ine denk gelen 2 bin 339 kilometrelik boru döşeme işini tamamladığı bildirilmişti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın