TGC Basın Müzesi 33 yaşında

TGC Basın Müzesi 33 yaşında

Müze 33. yaşını Koleksiyon Standı ile kutluyorErdeundleben.com -Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Basın Müzesi’nin hizmete girişinin 33. yılı …

Müze 33. yaşını Koleksiyon Standı ile kutluyor

Erdeundleben.com

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Basın Müzesi’nin hizmete girişinin 33. yılı nedeniyle, koleksiyon standı düzenledi. 39 sanatkarın Basın Müzesi’ne bağışladığı, yağlıboya, suluboya, kuru boya, kara kalem fotoğraf, ebru, minyatür ve sınır sanatından oluşan 53 eser 30 Haziran 2021 Çarşamba gününe kadar Basın Müzesi’nde sergilenecek.


Standın girişinde Müze binasının harap birinci hali, TGC’nin onarım çalışmaları ve onarımdan sonraki açılış fotoğraflarıyla, kıymetli ziyaretçilerin fotoğrafları da yer alıyor.

Stantta, Türk ressamlar Gülten Kocabaş, Kadir Şinas, Sedat Ronay, Emin Koç, Memnune Birkan, Salim Özgür, Esti Hatem, Nasuh Matrakçı, Olcay Derman, Türkan Özgüç Pirinçoğlu, Vildan Özdilek, Almula Sağdıç, Hikmet Andaç, Sevim Gürsoy Tunçyıldız, Gürbüz Azak, Süha Senir, Cumhur Koraltürk, Fikret Suzan Meriç, Nilgün Sagat, Ramazan Demirtaş, Erol Teber, Nusret Çolpan, Ayla Ortabaş, Mine Arasan, İnci Toykan, Sedat Gedikoğlu’nun yapıtları görülebilir.

Stantta ayrıyeten yedi ülkeden ressamların yapıtları yer alıyor. Rus Ender Almeev, Margarita Voinova, Alexandr İvonin, Şamil Murtazoviç, İranlı S. M. Saadi, Mohammed Moustafa, Şefih Faruki, Japon Kumagai Honami, Moğolistanlı sanatçı Qan Bold Femur Boator, Fransız sanatçı Jacques Le Guerec, Özbekistanlı İsfendiyar Haydar, Azerbaycanlı Ebülfeyz Fereçoğlu’nun bağış yapıtları de sanatseverleri bekliyor.

Dünyanın sayılı müzelerinden biri

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, 1865 yılında devrin Maarif Nazırı Saffet Paşa tarafından İtalyan Mimar G. Fosetti’ye Neo Klasik stilde yaptırıldı. Maarif-i Genele Nezareti (Milli Eğitim Bakanlığı) ve İstanbul Darülfünun hizmetleri verilen bina II. Abdülhamit devrinde Sansür Heyeti tarafından kullanıldı ve 1908 yılında Şehremaneti’ne (İstanbul Belediyesi) devredildi.

TGC Basın Müzesi

Harap haldeki tarihi bina Nezih Demirkent’in başkanlığındaki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti İdare Konseyi ile İstanbul Belediye Lideri Abdullah Tırtıl ortasında yapılan mutabakatla 1983 yılında Cemiyet’e tahsis edildi. 1984-1988 yılları ortasında restore edilen bina 9 Mayıs 1988 tarihinde hizmete açıldı.
TGC Basın Müzesi’nde basına emeği geçmiş bireylerin anı eşyaları, fotoğrafları, yağlı boya tabloları, hobileri sergileniyor. Müze ayrıyeten basın teknolojisi ve teknoloji ile üretilen yapıtları bünyesinde barındırmasıyla dünyadaki sayılı müzeler ortasında yer alıyor.

Basın Müzesi, basın teknolojisinin başlangıçtan günümüze değişimini gözler önüne seriyor. Müzede Türkiye’deki birinci basım olayı olarak bilinen 1729’da İbrahim Müteferrika’nın kurmuş olduğu matbaanın maketi ve bastığı örnekler, taşbaskı, düz baskı makinesi, rotatif, giyotin ve çeşitli devirleri yansıtan baskı makineleri yer alıyor.

Türk gazetecilik tarihinin başlangıcı olan 1828 tarihli Vakayi-i Mısriye gazetesi ile basın tarihinin birinci basamaklarını anlatan dokümanlar ve gazeteler, 2. Meşrutiyet’le birlikte gerçekleşen basın patlaması, Meclisin açılışı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, Latin harflerine geçiş ve günümüze kadar ki süreci içeren evraklar, fotoğraflar da Basın Müzesi’nde bulunuyor.

6 Nisan 1909’da Galata Köprüsü üzerinde katledilen birinci gazeteciden günümüze kadar öldürülen gazetecilerin fotoğrafları, “Öldürülen Gazeteciler” kısmında yer alıyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, müzecilik açısından taşıdığı bu niteliklerin yanı sıra kültür ve sanat etkinlikleriyle de dikkat çekiyor. Müzenin ikinci katında bulunan Cevat Fehmi Başkut Sanat Galerisi’nde 6 farklı salonda stant yapılabiliyor. Müzenin üçüncü katında ise, uzmanlık kütüphanesi yer alıyor. Kütüphane de gazeteciler tarafından bağışlanmış 30 bin kitap, 1923’ten bu yana basılı, mikrofilm ve CD-DVD olarak gazete ve mecmuaların koleksiyonları bulunuyor. Osmanlıca gazete ve mecmua örnekleri de kütüphane koleksiyonunda yer alıyor. Müzede ayrıyeten Nezih Demirkent Konferans Salonu ve Cep Tiyatrosu da bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın