Türkiye’nin KKTC’de yapacağı hastane arazisinde devir tartışmaları

Türkiye’nin KKTC’de yapacağı hastane arazisinde devir tartışmaları

Türkiye’nin KKTC’de inşa edeceği hastane yerinin T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği’ne, daha sonra ihaleyi kazanan kümeye devredildiği belirtildi …

Türkiye’nin KKTC’de inşa edeceği hastane yerinin T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği’ne, daha sonra ihaleyi kazanan kümeye devredildiği belirtildi.

Erdeundleben.com-

LEFKOŞA – Türkiye, Kıbrıs’ın kuzeyine 500 yataklı bir hastane kuruyor. Korona virüsü salgınının sıhhat sisteminde yarattığı problemlerle karşı karşıya olan KKTC, Türkiye tarafından inşa edilecek hastaneyi dört gözle beklerken, inşa sürecinde yaşanan gelişmeler Kıbrıs Türk toplumunda tartışmaları beraberinde getirdi.

Lefkoşa’nın Kızılbaş bölgesinde Türkiye’nin inşa edeceği 500 yataklı yeni hastanenin toprağının geçtiğimiz haftalarda T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği’ne devranı, Kıbrıs Türk muhalefetinin yansısını çekti. Başbakan Ersan Saner, arazi periyodunun ‘bir buçuk ay önce’ yapıldığını açıklarken, bölüm sürecinin içeriğine ait ayrıntı vermedi. Arazinin yer çalışmalarının da yapıldığını söyleyen Saner, maksadın 15 Kasım’da temelin atılması olduğunu belirtti.

‘HÜKÜMETİN PERİYOT YETKİSİ YOK’

Mevzuyu bugün gündeme taşıyan Kıbrıs’ta yayın yapan Yeni Sistem gazetesi, hastanenin inşa edileceği arazinin 1 Nisan 2021 tarihinde yapılan bir teslim tutanağı ile birincinin KKTC Sıhhat Bakanlığınca T.C. Sıhhat Bakanlığı ismine T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği’ne, sonrasındaysa ihaleyi kazanan kümeye devredildiğini bilgisini paylaşıyor.

Arazinin mülkiyetinin mi devredildiği, yoksa yer teslimi mi yapıldığı şimdi netlik kazanmış değil. Kuzey Kıbrıslı kaynaklar, KKTC hükümetinin evre yetkisi olmadığı konusunda ısrarcı. KKTC İçişleri Bakanlığı ise bugüne dek mevzuyu aydınlatmadı. Bu durumla birlikte Kıbrıs’ın kuzeyinde “Türkiye artık Kıbrıslı Türkleri ilgilendiren tüm bahislerde tek kelam sahibi makam” yorumları gündeme taşındı.

‘EMSALİ YOK’

Yeni Düzen’e son gelişme hakkında konuşan eski sıhhat bakanı Mustafa Arabacıoğlu, “Böyle bir kararın dünyada emsali var mı?” sorusunu sorarken, KKTC’nin eski içişleri bakanı Ayşegül Baybars, gerçekleşen arazi evresiyle ilgili mülkiyet mi yoksa yer teslimi mi yapılmış olduğu hakkında bir açıklamanın yapılmadığını belirtti. Baybars, 500 yataklı hastanenin hangi modelle yapılacağının, işletme kaidelerinin değerli olduğunu kaydederek, “Mülkiyetse dönem olmamalı. Umuyoruz ki yap işlet modeli bir durumdur” yorumunda bulundu.

ERDOĞAN’IN MÜJDELEDİĞİ KENT HASTANESİ

Türkiye’nin inşa edeceği yeni hastaneyle ilgili olarak Kıbrıs’ı 15 Kasım 2020’de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yeni bir kelamımız daha var, proje ihalesi vesaire tamam, 500 yataklı bir hastaneyi daha inşallah Kuzey Kıbrıs’ımıza kazandıracağız. Çağdaş mimari anlayışıyla tasarlanmış ve tek, iki kişilik hasta yatak odalarıyla her türlü teşhis ve tedavi ünitelerini bünyesinde barındıracak bu yatırıma inşallah yer tesliminden çabucak sonra başlayacağız. Böylelikle Kıbrıs Türkü’ne ve yurt dışından gelen konuklara ülkemizdeki şehir hastaneleri standardında hizmet alabilecekleri muhteşem bir sağlık tesisini kazandırmış olacağız” açıklamasında bulunmuştu.

Basına yansıyan son bilgilere nazaran Lefkoşa’nın yeni hastanesi nitelikli hasta odalarıyla, çağdaş ameliyathaneleri ve laboratuvarlarıyla; son teknoloji MR, tomografi, CT anjiyo, Pet-CT, dijital röntgen ve gibisi görüntüleme sistemleriyle hizmet verecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın