Urartular dönemine ait yeni bir kale kalıntısı tespit edildi

Urartular dönemine ait yeni bir kale kalıntısı tespit edildi

Van’da 2 bin 500 rakımlı dağda kültür varlıkları envanterine kayıtlı olmadığı belirtilen 2 bin 800 yıl öncesine ilişkin kale kalıntıları, büyük …

Van’da 2 bin 500 rakımlı dağda kültür varlıkları envanterine kayıtlı olmadığı belirtilen 2 bin 800 yıl öncesine ilişkin kale kalıntıları, büyük sarnıç, surlar ve seramik kalıntılar bulundu.

Erdeundleben.com

Van’ın Gürpınar ilçesinde 2 bin 500 rakımlı dağda Urartulular’dan itibaren farklı medeniyetler tarafından kullanıldığı belirlenen yeni bir kale kalıntısı bulundu. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Lideri Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu başkanlığındaki hafriyat grubu, ilçedeki tarihi yapıların tespit edilerek turizme kazandırılması maksadıyla Arkeolojik Yüzey Araştırmaları Projesi başlattı. Bu kapsamda, ilçeye 50 kilometre uzaklıkta bulunan Vakıf Vadisi’ne giden hafriyat takımı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün müsaadesi ve Gürpınar Belediyesinin takviyesiyle 2 bin 500 rakımlı dağın bulunduğu alanda çalışma yaptı.

Çavuşoğlu başkanlığındaki grup, bölgede yürüttükleri yüzey araştırmaları sırasında Urartular devrine ilişkin yeni bir kale kalıntısı tespit etti. Kültür varlıkları envanterine kayıtlı olmadığı belirlenen kalede 6,5 metre derinliğinde, 6,5 metre uzunluğunda ve 2,5 metre çapında büyük sarnıç, surlar ve seramik kalıntıları bulundu. Tarihi İpekyolu güzergahında yer alan ve Orta Çağ’da da farklı medeniyetler tarafından kullanıldığı belirlenen kalenin turizme kazandırılması hedefleniyor.

“BU KALE BİZİM AÇIMIZDAN ÇOK DEĞERLİ BİR KEŞİF”

Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, AA muhabirine, kalenin keşfinin heyecan yarattığını söyledi. Kalenin güneydoğu tarafındaki sur kalıntıları ve sarnıcı ile değerli bir yerleşim yeri olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Van Kalesi’nde olduğu üzere temelleri Urartulara dayansa da daha çok Orta Çağ’da kullanıldığını görüyoruz. Buranın hem seramik kesimlerinden hem sarnıç hem de sur duvarlarından yaklaşık 2 bin 800 yıl evvel, yani Urartular devrinde yapıldığını görüyoruz.” dedi.

Hoşap Çayı’nın üstünde ve zahmetle ulaşılabilen bir pozisyonda yer alan kalenin vadiye hakim noktaya inşa edildiğini aktaran Çavuşoğlu, şunları kaydetti “Çavuştepe Kalesi’nde 3 sarnıç var. Buradaki sarnıcın da tıpkı teknikle açıldığını görüyoruz. Kaya yarıklarını kil ve taşla doldurmuşlar. Kilin özelliği suyu bırakmaması. Bu özelliğiyle Çavuştepe Kalesi’ndeki sarnıçlarla birebir özelliği taşıyor. Urartuların kullanıldığı sarnıcın teğe birini aslında burada görme imkanı buluyoruz. Bilhassa sur duvarları hala duruyor. Bölgede kalker kayalık ve kum taşının duvar imalinde kullanıldığını tespit ettik. Bu kale bizim açımızdan çok kıymetli bir keşif.

“TURİZME KAZANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

Gürpınar Belediye Lideri Hayrullah Tanış da yeni bulunan kalenin ilçenin tarihi zenginliğine katkı sağlayacağını söz etti. Hoşap Kalesi üzere buranın da hak ettiği pahası görmesi için çalışma yürüteceklerini lisana getiren Tanış, şöyle devam etti “İlçemiz tarihiyle, kültürüyle ve inanç turizmiyle bilinen bir yer. Bir hazine sandığı üzere. Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile iş birliği içinde burada değerli bir keşif gerçekleştirdik. Geçmişi Urartu ve Orta Çağ’a dayanan yeni kale bulduk. Bu keşif, turizm ve kültürel açıdan bizi çok heyecanlandırdı. Bu gelişmeye öncülük etmekten memnunluk duyuyoruz. Her türlü takviyesi vererek turizme kazandırmayı hedefliyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığına da mevzuyu ileteceğiz.”
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın